Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” działa przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Zespół istnieje od kwietnia 1974 r.
Działalność artystyczna Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” była i jest oparta na możliwie wiernym odtworzeniu tradycyjnych pieśni, tańców, obrzędów. Zespół wykorzystuje tradycyjny strój kurpiowski, tradycyjne instrumenty kurpiowskie i przede wszystkim autentyczną kurpiowską gwarę, charakterystyczną dla Kurpiów z okolic Myszyńca. Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” wykonuje pieśni w gwarze kurpiowskiej, zachowując autentyczną, właściwa tylko dla Myszynieckiej Puszczy Zielonej gwarową manierę wykonawczą.

W swoim repertuarze Zespół posiada także wszystkie tańce kurpiowskie, W zależności od imprezy, w jakiej zespół uczestniczy, tańczy: powolniaka, oberka, polkę, olendra, fafura, żurawia, okrąglaka, starą babę, gonionego itp. Do tych pięknych kurpiowskich tańców tancerzom przygrywa autentyczna kapela, w skład której wchodzą muzycy ludowi, głównie samoucy, grający na tradycyjnych instrumentach.

Od początku swojej działalności Zespół przedstawia widowiska obrzędowe, obrazujące kurpiowską kulturę i tradycję. Do najpopularniejszych widowisk należą: „Obrzęd miodobraniowy” – prezentowany każdego roku na ogólnopolskiej imprezie folklorystycznej Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu, „Obrzęd weselny” – obrazujący tradycje i zabawy weselne, widowisko „Muzyka na wsi”, które jest zbiorem wielu charakterystycznych pieśni kurpiowskich tych znanych bardziej i mniej, które przez wiele lat gromadził i spisywał zasłużony dla kultury kurpiowskiej ks. Władysław Skierkowski, Bogactwo kultury kurpiowskiej zawarte w repertuarze Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” zostało kilkakrotnie wykorzystane przez Polskie Radio oraz TVP i stało się inspiracją do wielu badań etnograficznych.

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” posiada trwałe, wypracowane miejsce w kurpiowskiej kulturze ludowej. Od początku istnienia Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” tworzy jedną, wielką rodzinę. Członkowie Zespołu urodzeni, wychowani i na stałe mieszkający na Kurpiowszczyźnie mówią o sobie: „ Naszą pasja jest muzyka, śpiew i taniec kurpiowski. Strój nosimy z dumą. Nie przebieramy się w niego, lecz po prostu ubieramy. Jak nasi pradziadkowie, dziadkowie i rodzice. W tym zespole wszystko jest autentyczne. Wszystko płynie z serca. I płynie tak od pokoleń. Już czterdzieści lat”.

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” proponuje artystyczny koncert ludowy złożony głównie z tradycyjnie wykonanych pięknych pieśni kurpiowskich, skocznych i energicznych tańców ludowych, tańczonych przy dźwiękach kapeli kurpiowskiej, grającej zawsze na żywo przy użyciu tradycyjnych instrumentów naszego regionu m.in. harmonii pedałowej. Nasza propozycja wpisuje się w każdy typ imprezy, zarówno pod dachem jak i w plenerze.

Tekst: Zdzisław Ścibek

 

Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna Seniorzy"

Zespół Kurpiowszczyzna Seniorzy został utworzony na bazie Zespołu Kurpiowszczyzna działającego od 1974 roku. Działalnośc artystyczna zespołu jest oparta na możliwie wiernym odtwarzaniu tradycyjnych pieśni, tańców i obrzędów. Pomimo krótkiego okresu działalności zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach i przeglądach. Do najważniejszych należą III nagroda w kategorii śpiew w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie - 2018 r; I miejsce w kategorii grupa śpiewacza na XXIX Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu, Członek zespołu Pan Stanisław Archacki zakwalifikował się i zajął I miejsce w kategorii śpiew solowy na "52 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazmierzu Dolnym - 2018".

Tekst: Zdzisław Ścibek

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Koło przewodników po Kurpiach

EtnoPolska

Rok ks. Władysława Skierkowskiego

Galeria

Program Kulturalny "KIERC"

Deklaracja dostępności

Informacja o dofinansowaniu

napis kopia

Kontakt

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu
Plac Wolności 58
07-430 Myszyniec

NIP 758-10-45-449

KBS Myszyniec:
91 8920 0001 0000 1876 2000 0010

Zapraszamy

Godziny pracy sekretariatu:

Poniedziałek: 8-16
Wtorek: 8-16
Środa: 8-16
Czwartek: 8-16
Piątek: 8-16

Gościmy

Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.

Polish English French German Italian Russian Spanish