Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” działa przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Zespół istnieje od kwietnia 1974 r.
Działalność artystyczna Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” była i jest oparta na możliwie wiernym odtworzeniu tradycyjnych pieśni, tańców, obrzędów. Zespół wykorzystuje tradycyjny strój kurpiowski, tradycyjne instrumenty kurpiowskie i przede wszystkim autentyczną kurpiowską gwarę, charakterystyczną dla Kurpiów z okolic Myszyńca. Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” wykonuje pieśni w gwarze kurpiowskiej, zachowując autentyczną, właściwa tylko dla Myszynieckiej Puszczy Zielonej gwarową manierę wykonawczą.

W swoim repertuarze Zespół posiada także wszystkie tańce kurpiowskie, W zależności od imprezy, w jakiej zespół uczestniczy, tańczy: powolniaka, oberka, polkę, olendra, fafura, żurawia, okrąglaka, starą babę, gonionego itp. Do tych pięknych kurpiowskich tańców tancerzom przygrywa autentyczna kapela, w skład której wchodzą muzycy ludowi, głównie samoucy, grający na tradycyjnych instrumentach.

Od początku swojej działalności Zespół przedstawia widowiska obrzędowe, obrazujące kurpiowską kulturę i tradycję. Do najpopularniejszych widowisk należą: „Obrzęd miodobraniowy” – prezentowany każdego roku na ogólnopolskiej imprezie folklorystycznej Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu, „Obrzęd weselny” – obrazujący tradycje i zabawy weselne, widowisko „Muzyka na wsi”, które jest zbiorem wielu charakterystycznych pieśni kurpiowskich tych znanych bardziej i mniej, które przez wiele lat gromadził i spisywał zasłużony dla kultury kurpiowskiej ks. Władysław Skierkowski, Bogactwo kultury kurpiowskiej zawarte w repertuarze Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” zostało kilkakrotnie wykorzystane przez Polskie Radio oraz TVP i stało się inspiracją do wielu badań etnograficznych.

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” posiada trwałe, wypracowane miejsce w kurpiowskiej kulturze ludowej. Od początku istnienia Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” tworzy jedną, wielką rodzinę. Członkowie Zespołu urodzeni, wychowani i na stałe mieszkający na Kurpiowszczyźnie mówią o sobie: „ Naszą pasja jest muzyka, śpiew i taniec kurpiowski. Strój nosimy z dumą. Nie przebieramy się w niego, lecz po prostu ubieramy. Jak nasi pradziadkowie, dziadkowie i rodzice. W tym zespole wszystko jest autentyczne. Wszystko płynie z serca. I płynie tak od pokoleń. Już czterdzieści lat”.

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” proponuje artystyczny koncert ludowy złożony głównie z tradycyjnie wykonanych pięknych pieśni kurpiowskich, skocznych i energicznych tańców ludowych, tańczonych przy dźwiękach kapeli kurpiowskiej, grającej zawsze na żywo przy użyciu tradycyjnych instrumentów naszego regionu m.in. harmonii pedałowej. Nasza propozycja wpisuje się w każdy typ imprezy, zarówno pod dachem jak i w plenerze.

Tekst: Zdzisław Ścibek

 

KURPIE Z MYSZYŃCA

Zespół KURPIE z Myszyńca dział przy RCKK w Myszyńcu. Zespół powstał 2009 roku. Twórcą zespołu jest pani Michalina Dębowska.
Zespół tworzą; Jadwiga Dziczek, Stefania Prusaczyk, Teresa Rudnik, Teresa Kobus, Czesława Dąbkowska.

Zespół wykonuje tradycyjne pieśni kurpiowskie z zachowaniem charakterystycznej dla okolic Myszyńca maniery wykonawczej. Najczęściej nagradzane wykonania pieśni Kurpiowskich: Leć głosie po rosie…, Jest ściezyna jest…. , Łura gonzeńki …, Mój Boze mój Boze.., Nisko słonko nisko…, Jest bez pole stecka…, Jaś konika pojuł. Dobrze to tobzie siostrzycko moja…, Rano rano raniusiańko..

Zespół w 2015 roku zakwalifikował się i wystąpił na Przeglądzie kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Zespół w 2016 roku na Przeglądzie „Darcie Pierza” w Lelisie zajął I miejsce prezentując inscenizację pod tytułem „Rajby” przedstawiającą scenkę z życia na Kurpiach w dawnych czasach.

Zespół chętnie występuje na przeglądach i festiwalach śpiewaczych, zajmując czołowe lokaty.

Tekst: Michalina Dębowska

 

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „WRZOS”

Zespół działa od 20 czerwca 2013 r. Kierownikiem 8 osobowej grupy jest Maria Staszewska, zastępcą Weronika Gwiazda, która wraz z mężem w młodszych latach śpiewała i tańczyła tradycyjne tańce kurpiowskie. Państwo Gwiazdowie liczą sobie po 75 lat i są najstarszymi członkami zespołu.

W 2014r. Czesław Lis wraz z Czesławem Chorążewiczem i Grzegorzem Golanem wystąpili na festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobywając najwyższą nagrodę. Weronika Gwiazda, Krystyna Pawelczyk i Maria Staszewska wcześniej w 2002 i 2003 roku również występowały w Kazimierzu Dolnym zdobywając wyróżnienia (Panie należały w tych latach były członkami zespołu Myszyniec pod kierownictwem Anny Pietrzak).

W ostatnich latach zespół występował w Ogólnopolskich przeglądach w Nowogrodzie, Ostrołece, Lelisie, Kadzidle, Czarni, Orzyszu, Szczytnie zajmując zaszczytne miejsca. W Baranowie w 2015 r. zespół został laureatem II stopnia otrzymując nagrodę dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej VIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Wojskowej, a w lutym 2016r. otrzymał w Lelisie III miejsce w XI Regionalnym przeglądzie widowisk przedstawiających fragmenty z życia dawnych Kurpiów pt. "Darcie Pierza".

Tekst: Maria Staszewska

 

Kontakt

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu
Plac Wolności 58
07-430 Myszyniec

NIP 758-10-45-449

KBS Myszyniec:
91 8920 0001 0000 1876 2000 0010

Zapraszamy

Godziny pracy sekretariatu:

Poniedziałek: 8-16
Wtorek: 8-16
Środa: 8-16
Czwartek: 8-16
Piątek: 8-16

Gościmy

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

Polish English French German Italian Russian Spanish