Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

RĘKODZIEŁO WSI KURPIOWSKIEJ

Konkurs twórczości ludowej „RĘKODZIEŁO WSI KURPIOWSKIEJ im. Anny Kordeckiej” organizowany jest corocznie przez Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca oraz Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Wł. Skierkowskiego w Myszyńcu w ramach Miodobrania Kurpiowskiego.

Celem konkursu jest podtrzymywanie tradycyjnej sztuki ludowej Kurpiów oraz popularyzacja tradycyjnych form sztuki ludowej. Konkurs skierowany jest do zrzeszonych i niezrzeszonych twórców ludowych z terenu Kurpiowszczyzny i ogłaszany jest w 12 kategoriach m.in.:

wycinanka, plecionkarstwo, bursztyniarstwo, pieczywo obrzędowe, kierce, kwiaty, garncarstwo, rzeźba, tkactwo, haft, koronka, "z tradycją w nowoczesność" - prace inspirowane kurpiowską sztuką ludową .

Prace zgłaszane do konkursu oceniane są bez kategorii wiekowych. Wzornictwo i technika wykonania powinna być zgodna z tradycyjnymi wzorami występującymi na Kurpiach.

Konkurs „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” to jeden z nielicznych i bardzo znaczących konkursów twórczości ludowej na Mazowszu. Konkurs ma ponad 40-letnią tradycję, 
a twórcy ludowi bardzo chętnie w nim uczestniczą, gdyż poza zdobyciem nagród jest on dla nich doskonałą formą promocji. Realizacja konkursu pozwala na zachowanie, podtrzymanie oraz promocję wciąż żywej kultury kurpiowskiej, popularyzację folkloru kurpiowskiego, twórców ludowych oraz krzewienie kultury kurpiowskiej.

"OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

Konkurs twórczości ludowej „Ocalić od zapomnienia” skierowany jest do dzieci i młodzieży z Gminy Myszyniec. Konkurs odbywa się rokrocznie w terminie zbliżonym do świąt Wielkanocnych. Celem konkursu jest podtrzymanie tradycyjnej sztuki ludowej, popularyzacja rękodzieła ludowego wśród dzieci i młodzieży oraz wyłonienie młodych twórców ludowych.

Dziedziny obejmujące konkurs to: wycinanka, ciasto obrzędowe (byśki, nowe latko), kierce i kwiaty. Konkurs jest podzielony na trzy kategorie: dzieci kl. 0-III, dzieci kl. IV-VI oraz dzieci i młodzież kl. VII-VIII.

Prace konkursowe wykonywane są w całości w trakcie trzygodzinnych warsztatów. Materiały do prac nie mogą mieć charakteru półproduktu np. gotowych pojedynczych elementów lub narysowanych szablonów. Wzornictwo i technika wykonania prac musi być zgodna z tradycyjnymi wzorami występującymi na Kurpiach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu
Plac Wolności 58
07-430 Myszyniec

NIP 758-10-45-449

KBS Myszyniec:
91 8920 0001 0000 1876 2000 0010

Zapraszamy

Godziny pracy sekretariatu:

Poniedziałek: 8-16
Wtorek: 8-16
Środa: 8-16
Czwartek: 8-16
Piątek: 8-16

Gościmy

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

Polish English French German Italian Russian Spanish