Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jesienią 1967 roku odbyło się w Myszyńcu zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej. Władysław Grabowski – Prezes OSP i członek tej organizacji zaproponował budowę Domu Strażaka. Powołano społeczny komitet.

Zadawano sobie jednak pytani: czy nie powinien być to obiekt spełniający jednocześnie funkcji Gromadzkiego Ośrodka Kultury? – gdzie obok garaży i pomieszczeń strażackich powinna się znaleźć sala widowiskowa, klub, biblioteka, sala telewizyjna i sala zebrań. Pytanie było ze wszech miar uzasadnione i dlatego od początku zbierano środki na budowę Gromadzkiego Ośrodka Kultury.

W prace budowlane zaangażowali się mieszkańcy Myszyńca, rolnicy, pracownicy GS, młodzież ZMW, nauczyciele, strażacy – solidarnie wszyscy zwięźli na plac budowy żwir, inżynier Sitarski wykonał nieodpłatnie dokumentację. Z Kolna, Przasnysza i Szczytna zwieziono na plac budowy 200 tysięcy sztuk cegły.  W Myszyńcu mówiono również, że Prezes Grabowski, aby kupić blachę z Olsztyńskich przydziałów materiałowych przemeldował się nawet na jakiś czas do stolicy sąsiedniego województwa.

W dniu 30 września 1972 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Myszyńcu. Opiekę nad nim objął Pan Czesław Ropiak.  W Domu Kultury znalazły pomieszczenia: Klub Młodego Rolnika, Gromadzka Biblioteka Publiczna i Ośrodek Nowoczesnej Gospodyni.

W 1973 roku w związku z reorganizacją władz terenowych, Gromada Myszyniec została przemianowana na Gminę. W związku z tym Gromadzki Dom Kultury został na I sesji zwyczajnej Gminnej Rady Narodowej przemianowany na Gminny Ośrodek Kultury. Pierwszym kierownikiem GOK  – w dniu 15 stycznia 1973 roku została mianowana Pani Krystyna Dylewska, która wraz z instruktorem Witoldem Filipiakiem przystąpiła do realizacji zadań GOK.

W 1996 roku Gminny Ośrodek Kultury przemianowano na Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a od marcu 2011 roku na Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Ośrodkiem kultury w Myszyńcu kierowali: Czesław Ropiak, Krystyna Dylewska, Anna Pietrzak, Halina Nysztal, Zbigniew Sikora, Jan Dobrowolski, Elżbieta Sikora, Beata Godlewska, Gertruda Dziejuk, Danuta Warych, Barbara Brzóska, Krzysztof Kozon i Wojciech Szymański.

Biuletyn Informacji Publicznej

Koło przewodników po Kurpiach

EtnoPolska

Rok ks. Władysława Skierkowskiego

Galeria

Program Kulturalny "KIERC"

Deklaracja dostępności

Informacja o dofinansowaniu

napis kopia

Kontakt

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu
Plac Wolności 58
07-430 Myszyniec

NIP 758-10-45-449

KBS Myszyniec:
91 8920 0001 0000 1876 2000 0010

Zapraszamy

Godziny pracy sekretariatu:

Poniedziałek: 8-16
Wtorek: 8-16
Środa: 8-16
Czwartek: 8-16
Piątek: 8-16

Gościmy

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

Polish English French German Italian Russian Spanish