Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

MIODOBRANIE KURPIOWSKIE

Miodobranie Kurpiowskie to największa impreza folklorystyczna odbywającą się w północno - wschodniej Polsce. Co roku przybywa na nasza imprezę około 40 000 gości.

Miodobranie to cykliczna impreza plenerowa odnosząca się do tradycyjnych sposobów pozyskiwania i przetwarzania miodu, znanymi na Kurpiach od pokoleń, Miodobranie stanowi prawdopodobnie jedyną imprezę tego typu w kraju. Jego stałymi elementami są widowiska obrzędowe, obrazujące życie Kurpiów, prezentacje artystyczne zespołów ludowych, konkurs „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej”, inne konkursy, koncerty gwiazd sceny muzycznej oraz stoiska handlowe z wyrobami ludowymi.

Mimo szeregu zmian, przekształceń i uzupełnień Miodobranie spełnia kilka ważnych celów: przypomina mieszkańcom Puszczy Zielonej ich bogate tradycje i zwyczaje bartnicze, umożliwia współczesnym twórcom i artystom ludowym zaprezentowanie swojej twórczości, integruje miejscową społeczność a jednocześnie promuje region, jego historię, kulturę i obecne dokonania gospodarcze wśród coraz liczniej przybywających na święto miodobrania turystów krajowych i zagranicznych.

Miodobranie Kurpiowskie jest dużą dwudniową imprezą, organizując ją staramy się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego czyniąc przygotowania staramy się tak przygotować program, by nie zabrakło w nim punktów atrakcyjnych zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców. Wierzymy, że dzięki połączeniu tradycji w formie widowisk obrzędowych, konkursów kurpiowskich, straganów
z rękodziełem oraz koncertów gwiazd estrady jesteśmy w stanie zaktywować do udziału w imprezie widownię z różnych grup wiekowych.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w organizację przedsięwzięcia zaangażowane są osoby z różnych grup wiekowych. Zarówno w przygotowywanie widowisk obrzędowych, w których występują członkowie lokalnych zespołów folklorystycznych (Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” – Dorośli i Seniorzy, Zespół Folklorystyczny „Kurpiaki” gr. młodsza), jak i w prace przy organizacji imprezy zaangażowane są osoby w różnym wieku.

Oprócz tradycyjnej ludowej części Miodobrania Kurpiowskiego w skład której wchodzą: widowisko obrzędowe, konkursy: „Prezentacje Artystyczne” oraz „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” podczas Miodobrania Kurpiowskiego odbywają się występy różnych zespołów, nie tylko folklorystycznych, są śpiewy, tańce, kabarety. Dla podniesienia rangi imprezy zapraszamy na miodobranie popularne zespoły wokalne.
W ramach miodobrania organizowane są również rożne imprezy sportowe, np. zawody strzeleckie, wędkarskie i inne konkursy związane z tradycjami regionu, np. konkurs ‘Miód Roku”, którego celem jest wyłonienie pasieki produkującej najsmaczniejszy miód.

Przy okazji Miodobrania Kurpiowskiego odbywa się wiele imprez towarzyszących: wesołe miasteczko, Targi Techniki Rolnej, kiermasz sztuki ludowej, wystawa rękodzieła ludowego, wystawa sprzętu pszczelarskiego, stoiska z miodem, pieczywem regionalnym i jadłem kurpiowskim.

Miodobranie Kurpiowskie odbywa się co roku w ostatnią niedzielę sierpnia.

 

JARMARK KURPIOWSKI

Jarmark Kurpiowski jest imprezą cykliczną, „świętem folkloru kurpiowskiego” w którym każdego roku bierze udział około 500 ludowych artystów: śpiewaków, kapel, twórców ludowych we wszystkich kategoriach wiekowych oraz licznie zgromadzona publiczność.

W ramach imprezy odbywa się:

- przegląd zespołów ludowych, kapel, solistów i grup śpiewaczych z terenu Kurpiowszczyzny, którego celem jest konfrontacja dorobku artystycznego zespołów i grup taneczno-wokalnych z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, kultywowanie kurpiowskiej muzyki, pieśni i tańców, uaktywnianie zainteresowań twórczych i odtwórczych muzyki, pieśni i tańca oraz promocja twórczości taneczno-wokalnej.

- konkurs twórczości ludowej „Ocalić od zapomnienia”, obejmujący podstawowe dziedziny twórczości ludowej na Kurpiach – wycinanka, bibułkarstwo, pieczywo obrzędowe. Celem konkurs jest krzewienie kultury kurpiowskiej wśród dzieci i młodzieży.

- warsztaty twórczości ludowej: rzeźba, wiklina, ceramika, wycinanka, koronka, haft, śpiewu ludowy, gry na instrumentach pasterskich i harmonii pedałowej itp. Celem warsztatów jest praktyczne uczestnictwo
w różnych formach Kurpiowskiej twórczości ludowej skierowane do szerokiego grona odbiorców- ludności miejscowej oraz licznie przybyłych gości.

W atmosferze tradycyjnego jarmarku kurpiowskiego będzie można obejrzeć i kupić wspaniałe dzieła naszych twórców ludowych, a przy dźwiękach muzyki, nie tylko ludowej, można się będzie bawić do późnych godzin nocnych. Wierzymy, że dzięki takim imprezom jak Jarmark Kurpiowski, nasze wspaniałe tradycje ludowe nie zaginą i z roku na rok będą przyciągać coraz większą liczbę zarówno uczestników jak i widzów. Tego typu imprezy, organizowane przez nasze centrum kultury, to bardzo dobra forma promowania regionu kurpiowskiego, który jest jednym z najpiękniejszych zakątków Mazowsza i Polski.

 

SPOTKANIA NA KOPAŃSKIM MOŚCIE

Spotkania Na Kopańskim Moście to impreza patriotyczno - folklorystyczna organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca. „Kopański Most” to określenie miejsca zasadzki, w którą zwabione zostały wojska szwedzkie pod wodzą samego króla Karola XII w styczniu 1708 roku. Zgromadzono tu wyborowych strzelców kurpiowskich doskonale znających trudno dostępne tereny puszczy. Szwedzi dali się zwabić w zasadzkę i tu ostrzelani przez strzelców ratowali się ucieczką.

Impreza corocznie odbywa się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Wł. Skierkowskiego w Myszyńcu. Jednym z elementów imprezy jest konkurs zespołów folklorystycznych i solistów przedstawiających ludową pieśń kurpiowską o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. W konkursie biorą udział zespoły folklorystyczne działające przy szkołach, ośrodkach kultury oraz twórcy ludowi.

Celem imprezy jest popularyzacja folkloru kurpiowskiego, twórców ludowych oraz krzewienie kultury kurpiowskiej wśród dzieci i młodzieży. Tego typu konkursy pozwalają podtrzymać tradycje ludowe
i zachęcają mieszkańców do dalszej pracy mającej na celu krzewienie naszej kultury. Jako, że w konkursie biorą też udział dzieci, ma on ogromną wartość edukacyjną. Zaszczepiamy w młodym pokoleniu miłość do tradycji ludowych i do patriotyzmu oraz zachęcamy ich do podtrzymywania tych tradycji. Z roku na rok coraz więcej młodych osób bierze udział w organizowanych przez nas konkursach, co jest dowodem na to, że jest on doskonałą formą krzewienia kultury kurpiowskiej.

Elementem imprezy jest również koncert patriotyczny. Chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego przeżywania tego wydarzenia przy dźwiękach muzyki i słowach pieśni, które przez wiele pokoleń wyrażały polską nostalgię za niepodległym państwem i radość z odzyskania wolnej Polski. Będzie to również doskonała, „żywa” lekcja” historii, dzięki której młodzież i starsi mieszkańcy będą mogli zapoznać się lub przypomnieć sobie historię Polski i naszego regionu.

Spotkania na Kopańskim Moście ma charakter imprezy patriotyczno-narodowej i skierowane jest głównie do młodych mieszkańców kurpiowszczyzny. Głównym celem wydarzenia jest budzenie ducha patriotycznego oraz poczucia dumy z bycia Kurpiem i Polakiem. Dzięki tego typu imprezom przetrwają nasze wspaniałe tradycje ludowe, nie zaginie śpiew taniec oraz nie zostanie zapomniana historia naszego regionu.

Biuletyn Informacji Publicznej

Koło przewodników po Kurpiach

EtnoPolska

Rok ks. Władysława Skierkowskiego

Galeria

Program Kulturalny "KIERC"

Deklaracja dostępności

Informacja o dofinansowaniu

napis kopia

Kontakt

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu
Plac Wolności 58
07-430 Myszyniec

NIP 758-10-45-449

KBS Myszyniec:
91 8920 0001 0000 1876 2000 0010

Zapraszamy

Godziny pracy sekretariatu:

Poniedziałek: 8-16
Wtorek: 8-16
Środa: 8-16
Czwartek: 8-16
Piątek: 8-16

Gościmy

Odwiedza nas 98 gości oraz 0 użytkowników.

Polish English French German Italian Russian Spanish