W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuką ludową oraz potrzebę zachowania regionalnego dziedzictwa, Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego inauguruje nową inicjatywę - Myszyniecką Szkołę Młodych Twórców Ludowych. Projekt ten ma na celu kształcenie przyszłych mistrzów rękodzieła i promocję bogatej spuścizny kultury ludowej.
Zajęcia (łącznie cztery soboty, po cztery godziny) organizowane w ramach tejże szkoły odbędą się między styczniem a lutym 2025 r. i skupią się na tradycyjnym bibułkarstwie. Sztuka ta, będąca jednym z fundamentów kurpiowskiego dziedzictwa rękodzielniczego, polega na tworzeniu kolorowych ozdób z bibuły, które niegdyś zdobiły wnętrza chat oraz uczestniczyły w różnorodnych obrzędach. Warsztaty będą okazją do zgłębienia tej fascynującej techniki, zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych entuzjastów sztuki ludowej. Prowadzącą będzie twórczyni ludowa, Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga - Elżbieta Kasznia.
Jednym z głównych założeń Myszynieckiej Szkoły Młodych Twórców Ludowych jest szerzenie wiedzy i pasji do sztuki ludowej wśród różnych grup wiekowych. Dlatego też warsztaty są otwarte zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych (ograniczona liczba miejsc; organizator zastrzega sobie ewentualną zmianę terminu zajęć). Oprócz nauki praktycznych umiejętności, uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać historię i symbolikę kurpiowskich wzorów. Bibułkarstwo, podobnie jak inne formy sztuki ludowej, jest nośnikiem regionalnego kodu kulturowego, w którym każdy kolor i wzór ma swoje znaczenie. Dzięki tym warsztatom, uczestnicy zyskają świadomość, jak ważną rolę w zachowaniu tożsamości kulturowej odgrywają takie detale, i być może sami staną się ambasadorami tradycyjnej sztuki w swoich środowiskach.
Promując Myszyniecką Szkołę Młodych Twórców Ludowych, RCKK nie tylko oferuje edukacyjne doświadczenie, ale również realnie przyczynia się do ochrony kultury niematerialnej Kurpii. Dzięki tej inicjatywie, sztuka bibułkarstwa zyskuje możliwość przetrwania w pamięci kolejnych pokoleń, a młodzi twórcy mają szansę stać się następcami dotychczasowych mistrzów ludowego rękodzieła.
Zapraszamy do zapisów i przeżycia niezwykłej przygody z tradycją! Niech każdy, kto pragnie odkryć piękno sztuki ludowej i stać się jej częścią, dołączy do nas podczas tych wyjątkowych warsztatów!
Przy stworzeniu grupy minimum trzynastoosobowej, szacunkowy koszt za kurs - 150,00 zł (jednorazowo za osobę).
Kurs zakończy się uzyskaniem certyfikatu.
Zapraszamy młodzież od lat czternastu oraz osoby dorosłe z terenu Gminy Myszyniec.
Kartę zgłoszenia niezbędną do udziału w kursach otrzymają osoby zainteresowane, po uprzednim kontakcie z sekretariatem RCKK.
Osoby kontaktowe:
- Ewelina Pawłowska (RCKK w Myszyńcu),
- Tomasz Mierzejek (RCKK w Myszyńcu).