Gregoriańskie brzmienia w Myszyńcu


Festiwal Mazowsze w Koronie
Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej


16 września, piątek, godz. 18:00
Bazylika kolegiacka Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu


16 września w Bazylice kolegiackiej Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu zabrzmi chorał gregoriański sprzed 1000 lat. Zespół Wokalny BORNUS CONSORT wyśpiewa kolejny koncert cyklu Mazowsze w Koronie, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z partnerami z Mazowsza. To już 138. Koncert tego cyklu.
Chorał gregoriański jest częścią liturgii. Nie jest bez znaczenia gdzie i w jakich okolicznościach wybrzmiewa. Aby zrozumieć jego muzyczne piękno, potrzeba go osadzić w liturgicznym kontekście. Nie bez znaczenia są również architektoniczne walory świątyni, w której się go słucha. 16 września o godz. 18:00 w Bazylice kolegiackiej Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu Zespół Wokalny BORNUS CONSORT zaprezentuje muzykę sprzed 1000 lat. Marcin Bornus-Szczyciński, kierownik artystyczny zespołu, przygotował mszalne części zmienne i stałe, jakie przewidział Kościół Rzymskokatolicki na dzień koncertu w Myszyńcu. Śpiewy mszalne pochodzą z dwóch najstarszych rękopisów muzycznych zachowanych w Europie: Codex Einsiedeln, datowany na lata 960-970 oraz Codex St. Gallen, powstały w latach 922-925.
Mazowsze w Koronie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Pieczołowicie dobrany repertuar, znakomici artyści oraz szczególne walory akustyczne i estetyczne historycznych kościołów, pałaców, zamków i dworów, w których odbywają się koncerty, to znak rozpoznawczy festiwalu, który Mazowiecki Instytut Kultury, wspólnie z partnerami na Mazowszu, organizuje z powodzeniem od 2001 r.
Pierwsza edycja festiwalu była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. W ciągu dwunastu poprzednich edycji cyklu udało się, wraz z lokalnymi partnerami, współorganizatorami wydarzeń, przygotować 132 koncerty symfoniczne i kameralne, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.