W dniach 14–15 października 2017 roku Zespół Folklorystyczny KURPIOWSZCZYZNA z Myszyńca zakwalifikował się i uczestniczył w „33 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego” w Rzeszowie.

Głównymi organizatorami i sponsorami konkursu byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Marszałek Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, WDK w Rzeszowie, GCKSiR gminy Świlcza.

Przedmiotem Konkursu były tradycyjne tańce ludowe, charakterystyczne dla poszczególnych regionów etnograficznych, podregionów i wsi Polskiej.

W tegorocznym już 33 Konkursie zaprezentowało się 18 zespołów oraz 20 par tanecznych z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i podkarpackiego – łącznie ponad 500 osób.

W sobotę 14 października od godz. 9.00 w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie odbyły się prezentacje konkursowe w dwóch kategoriach: autentycznych grup i par tanecznych.

Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna z Myszyńca w 24 osobowym składzie zaprezentował fragment wesela Kurpiowskiego – oczepiny. W konkursie par tanecznych wystąpili: Danuta Glinka i Henryk Dziczek oraz Bożena Żywica i Dariusz Jedwabnik.

W niedzielę 15 października o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbył się Koncert Galowy, podczas którego zostały wręczone laureatom nagrody i statuetki pamiątkowe.

Zespół Folklorystyczny KURPIOWSZCZYZNA z Myszyńca zdobył III nagrodę w kategorii grup tanecznych oraz II nagrodę i wyróżnienie w kategorii par tanecznych.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru.