Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla początkujących i grup zaawansowanych dotyczące nauki kurpiowskiego.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach popołudniowych w terminie 11 – 16 grudnia 2017 roku w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Zajęcia poprowadzą uznani regionaliści oraz rodowici Kurpie posługujący się gwarą z „dziada pradziada”.

Szczegółowe informacje: Związek Kurpiów, ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 29 764 58 30, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty są dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Zachowanie niematerialnego dziedzictwa na przykładzie gwary kurpiowskiej.”

"Wigilia po polsku” to obraz współczesnej rodziny pokazany w sposób komediowy. Przygotowania do świąt zawsze wiążą się z nerwową atmosferą. W takiej właśnie sytuacji zastajemy polską rodzinę, która ma dwie godziny na przygotowanie Wigilii. Relacje rodzinne, to ogromny materiał dramaturgiczny. W spektaklu „Wigilia po polsku” widzimy małżeństwo mieszkające z ojcem. Wszyscy „stają na głowie”, żeby jak najlepiej przygotować kolację wigilijną, na którą są zaproszeni teściowie... Jednak i tutaj potwierdza się powiedzenie: „Co nagle to po diable”. Przygotowanie kolacji z niczego, ubranie choinki, gdy stłukły się wszystkie bombki, zorganizowanie opłatka czy prezentów, to w tej sytuacji już nie tylko zadania do wykonania, ale prawdziwe wyzwania. Nie ułatwiają tego, co chwilę pojawiający się niezapowiedziani goście. Spektakl pokazuje „w krzywym zwierciadle” jak przez wielu współczesnych ludzi jest postrzegana Wigilia. Nie przez wszystkich jest to wyczekiwana chwila i moment zatrzymania się w codziennym biegu. Dla wielu jest to kolejna uroczystość rodzinna „do zaliczenia”.

 

Ryżeseria – Jarosław Gruda
Tekst - Magdalena Mroszkiewicz
Scenografia i kostiumy - Beata Dąbska
Muzyka - Tomasz Bieliński

 

Obsada:
Ojciec – Jarosław Gruda
Żona - Magdalena Mroszkiewicz
Mąż – Paweł Rusinowski
Anioł/Gringo – Aleksandra Długosz

Czas trwania sztuki około 60 min.

 

foto: Marta Ankiersztejn

 

Śmiertelnie trudna gra

Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś.
Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek.

Gąska Klementyna pewnego dnia spotyka Śmierć. Na ten widok dostaje gęsiej skórki, ale nie ucieka, nie krzyczy… Zresztą Śmierć wygląda inaczej, niż spodziewała się Klementyna: nie trzyma w ręku kosy, nie jest ani stara, ani brzydka, lubi spacerować i rozmawiać o słodyczach. Między dwiema bohaterkami rodzi się relacja, poznają się coraz lepiej i głębiej.

„Wyszłyśmy od tematu śmierci, a zaczęłyśmy przyglądać się życiu, jego regułom, tej naszej codziennie grze w klasy. Z muzyczno-ruchowych improwizacji powstał spektakl nie tylko o odchodzeniu, ale o twórczej obecności w świecie pełnym wyzwań.”

Justyna Sobczyk, reżyserka

reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia, kostiumy: Agata Skwarczyńska
występują: Magdalena Świątkowska, Justyna Wielgus
muzyka na żywo: Saba Litwińska
produkcja: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Zapraszamy dzieci z I i II klasy szkoły podstawowej
23.10.2017r. (poniedziałek)
godzina 9:30 i 11:30